Sub Menu contents

TOITUMINE JA ELUVIISID ERI TÜÜPIDELE

TUULE TÜÜP
on õblukese kehaehitusega, sale, võib esineda kergelt kühmus hoiak, õlad ees. Iseloomulikud tuule tüübile on ragisevad liigesed, kuiv nahk. Neile meeldib aktiivselt suhelda ja palju rääkida, hüpates ühelt teemalt teisele, neil on ebastabiilne meel (palju erinevaid mõtteid, ideid, muudavad kergesti meelt). Kalduvus muretseda. Aktiivsed väljapoole, puudub kannatlikkus ja keskendusvõime. Neile meeldib tegutseda, pidutseda, vaielda, võistelda, laulda, tantsida. Ekstravertne, emotsionaalne, seksuaalselt aktiivne. Magavad vähe, uni kerge ja pindmine. Kuna kulutab palju energiat, siis põhienergia ei ole tugev ja seetõttu on haigestudes ka terveneda raske. Ei talu külma ega tuult. Meeldivad maitsed: magus, hapu, kibe, vürtsine.

Toitumine. Tuule tüüp peaks hoiduma liigselt kibedamaitselisest, kergest ja rämpstoidust. Toidukorrad peaksid olema regulaarsed, sest tühi kõht suurendab tuule energiat veelgi.
Eelistatud on õlisemad-rasvasemad toidud, puljong, rasvane liha, riis, seemned, pähklid, teravili. Muskaatpähkel, sibul, küüslauk. Soojad joogid. Kohvist ja muudest ergutavatest ainetest peaks hoiduma. Sobivad magus, hapu, soolane maitse, terav aga mõõdukalt.
Söömine peaks toimuma õdusas ja rahulikus keskonnas.

Eluviisid. Hoiduma pekas liigsest trennist, askeldamisest ja liigsest seksist. Samuti mõjuvad ebasoodsalt ebaregulaarne toitumine, vähenene magamine ja liigne lobisemine, tehes niigi tundlikud meeled veelgi ärritunumaks. Tühja kõhuga kõik sümptomid süvenevad.
Kasuks tuleb viibimine rahulikus keskonnas, kus on ilus ümbrus, hea muusika ja hämar valgus, mis aitab meeleorganitel rahuneda. Samuti peaksid töö- ja eluruumid olema soojad. Õues olles peaks hoidma end külma tuule eest.
Liigselt ärritunud meelt rahustab hästi Kunye massaaž, mida tehakse sooja seesamiõliga, mis on toitev kuivale ja koredale tuule tüübi nahale. Ka värskes õhus kerge liikumine on teretulnud.

SAPI TÜÜBIL
on atleetlik, tugev kehaehitus, ta on keskmist kasvu, nahk on kollaka jumega, võivad olla pigmendilaigud. Kergesti hakkavad higistama. Ei lobise palju, kiire taipamisega, esinevad äkkvihahood, terava väljaütlemisega. Väga motiveeritud ja sihikindlad. Kehatemperatuur keskmisest kõrgem (pidevalt soe nahk). Neil on selged ja värvilised unenäod. Kergesti muutuvad näljaseks ja januseks. Seedeprobleeme esineb harva. Meeldivad maitsed: magus, kibe, segatud maitse. Meeldib külm toit-jook.

Toitumine. Sapi tüüp peaks hoiduma kuumadest ja teravamaitselistest toitudest, õlistest ja rasvastest rasketest toitudest, alkoholist.
Eelistatud on kergemad ja jahedamad toidud, rohelised taimed, teravilja- ja juurviljasupp, kaalikas, kibedad juurviljad ja riis. Oluline, et organism saaks piisavalt vedelikku. Head on just vedelamad toidud, hapupiim, pett ja jogurt. Juua jahutatud keedetud vett. Liha vähe, kui siis kitse- või vasikaliha. Sobivad kibe ja magus maitse, sega- ja kootav maitse.
Peale sööki pole soovitav teha rasket füüsilist tööd ja trenni.

Eluviisid. Sapi tüübile pole soovitavad igasugused nö. kuumad tegevused, näiteks liigne viibimine kuumas, päikese käes, tule ääres või kespäeval kuuma ilmaga magamine. Samuti füüsiliselt liiga raske töö, üleliia vürtsised söögid ja peale söömist trenn või füüsiline rassimine ja liigne seks. Hoiduda alkoholitarbimisest.
Sporialadest võiks eelistada näiteks ujumist.

LIMA TÜÜBIL
on kalduvus ülekaalulisusele, lõtv hoiak. Reeglina pikk kasv, tugev kehaehitus. Liigesed välja ei paista. Keha jahedapoolne. Nahk hele, kahvatu, pehme. Räägib vähe ja aeglaselt, laisk rääkima ja tegutsema. Heasüdamlik, salliv ja kannatlik. Ei lähe endast välja, ei ole emotsionaalne tüüp. Võib esineda hägune meel. Uni sügav, magab palju. Talub tühja kõhtu ja vaimset pinget. Kalduvus seedehäiretele. Meeldivad maitsed: vürtsine, hapu, kibe, segatud maitse. Meeldivad kuumad söögid-joogid.

Toitumine. Lima tüüp peaks hoiduma raskest toidust, liigsest magusast ja külmast toidust. Eelistatud on soojad kergemad keedetud toidud ja soojad joogid. Loomaliha, kala, teravili, riis, hapupiim, pett. Mesi ja ingver. Hommikuti võib seedimise aktiveerimiseks juua keedeteud sooja ingveri ja mee vett. Roheliste salatite ja külmade jookidega pidada piiri, kuna need alandavd niigi madalat seedekuumust. Väheses koguses sobib kange alkohol.
Sobivad hapu, terav ja segamaitse, soolane mõõdukalt.
Toidukorrad peaksid olema kindlad ja ilma vahepealse näksimiseta. Õhtul hilja ei tohiks süüa. Peale sööki oleks hea kas toimetada või jalutada.

Eluviisid. Lima tüübile pole hea viibida külmades ja niisketes kohtades, istuda külmal ja olla liialt kontaktis veega. Külmetub kergesti. Hea pole magamine päeval ja liigne magamine üldiselt. Hommikul peale ärkamist tuleks võimelda, see aitab kehal ja meelel kergemini ärgata.
Kasulik pole ülemäära rasvase, piimatoodete ja toortoidu söömine. Peale sööki on hea ennast liigutada. Liikumine üldiselt on väga oluline, sest enamasti on lima tüübil kaaluprobleemid.
Eelistatud on soojad söögid-joogid ja soojas olemine üleüldse.

Kuna puhtaid tüüpe esineb harva ja tavaliselt on ühelt tüübilt meele omadused ja teiselt keha omadused, siis peaks nõuandeid lugedes lähtuma mõlema põhitüübi soovitustest. Kaksiktüüpidest saab lähemalt lugeda veel rubriigist ERINEVAD INIMTÜÜBID.