Sub Menu contents

ÕPETAJAD

Dr Nida Chenagtsang

Meie keskuses praktiseeritava Tiibeti traditsioonilise meditsiini, teraapiad ja massaaži on Läände toonud dr Nida Chenagtsang, kes on ühtlasi ka üks meie õpetajatest. Dr Nida andis meie keskusele nime Lhamo (tõlkes: Naisjumalus).

Dr Nida Chenagtsang on sündinud Tiibeti nomaadi perekonnas, Rebkongi piirkonnas, väikeses Malho külas Amdos. Rebkongi piirkond on tuntud oma sajandite pikkuse ngakpade ja Tiibeti joogide traditsiooni poolest. Seitsmeaastaselt läks ta õppima kohalikku nomaadikooli, millele järgnes 4 aasta pärast Malho vähemusrahvaste keskkool. Pärast keskkooli lõpetamist astus ta Amdo Rigongi õpetajate kolledžisse, kus temast sai Malho keskkooli õpetaja. Ta õpetas tiibeti ja hiina keelt ning ajalugu. Ent 1991. aastal astus dr Nida Tiibeti Meditsiini Ülikooli Lhasas, mille ta lõpetas suurepäraste tulemustega. Tema magistritöö teemaks oli Kunye (Tiibeti traditsiooniline massaaž) ja iidsete välispidiste teraapiate taasavastamine ning kasutuselevõtt. Meditsiini on ta praktiseerinud nii Lhasas kui Tsetangis. 1996. aastal tuli ta Shang Shungi Instituudi kutsel Itaaliasse, et Euroopas Tiibeti meditsiini tutvustada. Alates 1999. aastast alates on dr Nida Chenagtsang olnud oma õpetuste ja uurimustööde tõttu kõrgelt hinnatud nii idas kui läänes. Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid Tiibeti meditsiini erinevate valdkondade kohta.

Dr Nida Chenagtsang on üks Ngak-Mang Instituudi asutajatest, eesmärgiga säilitada Tiibeti ngakpade kultuuri, samuti on ta Rahvusvahelise Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemia (IATTM) direktor.

Praegu elab ta Roomas, Itaalias, kus omab meditsiinilist erapraksist ning lisaks sellele käib õpetamas ja kursusi pidamas kõikjal üle maailma. Samuti on ta käinud mitmel korral Eestis, läbi viimas teraapiate, mantraravi ja unenägude analüüsi kursusi.

 

Dr Alexandr Arbuzov

Alexandr Arbuzov on sündinud 1964. aastal Peterburis. 1988. aastal lõpetas ta Peterburi Mechnicovi Meditsiini Akadeemia. Kahe aasta jooksul õppis ta akupunktuuri dr Dong Khy Nguen juhendamisel (Vietnam). Alates 1991. aastast on ta õppinud Tiibeti traditsioonilist meditsiini nii iseõppimise teel, kui ka erinevatelt õpetajatelt Vladivastaokis, Buriaatias, Moskvas ja Peterburis. Alates aastast 2004 on ta Tiibeti arsti dr Nida Chenagtsangi õpilane.

Dr Arbuzov õpetab Rahvusvahelises Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemias Juur Tantrat, elustiili ja toitumist, keha loomist ja farmakoloogiat, olles ka hinnatud Tiibeti meditsiini arst. Samuti on ta ka Tiibeti meditsiini õppetekstide tõlkimise ja publitseerimisega tegeleva “Drangsong Group Project” director ja peatoimetaja.

Dr Arbuzov ütleb, et Tiibeti traditsiooniline meditsiin on iidne teadmiste süsteem tervisest ja haigustest. Tänu katkematule õpetusliinile, kus meistrid on andnud oma teadmisi edasi õpilastele, on see süsteem säilinud tänase päevani. Tiibeti meditsiin on universaalne süsteem, mida saame kasutada kõigis kliimavöötmetes ja kultuuriruumides. Seda seetõttu, et süsteem on paindlik: tal on selge ja stabiilne struktuur ja alus, samal ajal saame aga seda reguleerida vastavalt uutele tingimustele. See on ravim kõigile, olenemata kultuuritaustast, riigist ja religioonist.

 

Anu Rootalu

Meie õpetaja Anu Rootalu on hetkel ainuke diplomeeritud Tiibeti traditsioonilise meditsiini arst Eestis. Ta on õppinud 7 aasta jooksul Roomas, Dr Nida Chenagtsang´i käe all International Academy for Traditional Tibetan Medicine (IATTM) nimelises instituudis Tiibeti meditsiini ja aastast 2009 ka Tiibeti elementide astroloogiat, õpetaja Laama Lobsang Darjy juhendamisel.

Anu on õppinud 5 aastat Lääne meditsiini Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis, omandades ämmaemanda eriala. Ka oma lõputöö IATTM-s kirjutas ta teemal: „Kunye teraapiad raseduse ajal ja sünnitusjärgselt“ omandatud erialast lähtuvalt. Hetkel annab Anu Kunye massaaži ja teraapiate kursusi üle Euroopa ja on IATTM kordinaator Eestis.

Enda kohta ütleb ta “ Juba 15 aastaselt hakkasin tegelema jooga ja budismiga, tekkisid vaimsed huvid, hakkasin lugema kõike, mis sel teemal kättesaadav oli, ja see huvi aina süveneb."Anu sõnul köidavad teda Tiibeti meditsiini juures nii tema terviklikkus kui lõputud arenguvõimalused. "Tiibeti meditsiin püüab inimese uuesti tasakaalu viia, kas siis toitumise, käitumise või ravimitega. Lühemalt öeldes, Tiibeti meditsiin otsib algpõhjust, tavameditsiin ravib tagajärge“. Anu nendib, et ravi tulemus sõltub suuresti sellest, missugusel vaimsel tasandil on inimene, kes sind tervendab või masseerib.

 

Drukmo Gyalpetaja

Drukmo Gyal on Tiibeti Amdo piirkonnast sügavate vaimsete traditsioonidega perekonnast pärit kuuenda põlvkonna jogiini. Tema perekond järgib Tiibeti budismi neljast suuremast koolkonnast Nyingma õpetusliini, praktiseerides peamiselt Longchen Nyingthig’i ning Tiibeti traditsioonilise meditsiini peamiseks vaimsete praktikate õpetusliiniks olevat Yuthok Nyingthig’i. Selle õpetuste liinis on tema peamiseks õpetajaks tema enda kodukandist pärit Rahvusvahelise Traditsioonilise Meditsiini Akadeemia (IATTM) looja dr. Nida Chenagtsang. Selle akadeemia harusid on maailmas rohkem kui 20 riigis, millest üks tegutseb aktiivselt ka Eestis.

Drukmo Gyal annab Eestis vaimsete praktikate tunde ja juhendab retriite. Meie keskuses viib hinnatud õpetaja läbi meditatsioonikursust.